2013 m. birželio 13 d., ketvirtadienis

Riešutų dauginimas sėklomis

Riešutus galima dauginti auginiais, atžalomis, sėklomis ir atlankomis. Pats patikimiausias būdas dauginti lazdynus yra atlankos ir atžalos. Atžalos atkertamos nuo krūmo, jos dauginasi šaknimis kaip avietės. Vienmetės arba dvimetės ataugos prilenkiamos prie žemės, stiebelis šiek tiek įrėžiamas, kad greičiau prasidėtų šaknijimosi procesas, likęs, iš žemės išlindęs stiebelis, pritvirtinamas prie stiebo. Dauginant atlankomis lazdynas nepraranda motininių savybių, o tai reiškia, kad atlanka paveldi lygiai tokią pačią genetiką kaip ir motininis augalas, todėl riešutai būna tokie patys. Galiausiai po dvejų metų įsišaknijusi atlanka atkertama nuo krūmo ir persodinama į kitą vietą. Lazdynas vaisius turėtų pradėti duoti po 4-5 metų. Dauginant riešutais, sudygsta maždaug pusė riešutų, tačiau tai nereiškia, kad išaugę riešutai bus lygiai tokie patys kaip ir motininiame lazdyne. Tokiu atveju tai labiau loterija, niekas negaranduotas, kad gaus lygiai tokį patį stambiavaisį riešutą. Bandžiau keletą tūkstančių riešutų sodinti į žemę. Vieną kartą riešutai buvo pirkti iš eilinio turgaus prekybininko, kuris riešutus atsivežė iš Lenkijos. Kitą kartą tai buvo savieji riešutai. Pirktinius riešutus atrinkau tuos, kurie buvo pailgesni, didesnio branduolio. Įtariu, kad tai buvo Halės milžinai. Sudygo pilnas laukas riešutų. Riešutai buvo susodinti apie 5 -8 centimetrų gylyje, maždaug kas 15 cm. Riešutai sodinti gruodžio 2 dieną. Dalies sodintų riešutų stiebeliai pasirodė lygiai po pusės metų, birželio 2 dieną, buvo apie 4-8 centimetrų aukščio. Dalis tų pačių riešutų sudygo po pusantrų metų, gegužės viduryje, buvo taip pat apie 4-8 centimetrų aukščio. Pradygusius stiebelius kiekvieną savaitę apravėdavau, apdėdavau šiaudais, žolėmis. Savo užaugintuosius riešutus sukišęs į žemę, sulaukiau raudonlapių ir žalialapių sodinukų, nors sėklos buvo rinktos nuo 'Red Majestic' riešuto. Tai paliudyja, kad riešutas nebūnai įgauna motininio augalo savybes. Sodinti riešutai riešutukus pradeda duoti maždaug po 7-10 metų. Taigi sėjant atlankas sutaupomi 2-4 metai.
Šiuo metu apie šimtas iš riešutų augintų sodinukų atrodo šitaip. Šie sodinukai yra apie 30-40 cm aukščio. Nuotraukoje jiems vieneri metai.
Šitoje nuotraukoje dešinėje matyti jau vienmetis sodinukas, aukštis apie 35 cm, o šiek tiek kairiau tik prie porą mėnesių iš riešuto "išsiritęs" sodinukas.

Kai kuriuos riešutus buvau sodinęs į vazonus eksperimento vardan. Jų tikrai nesuvalgė pelės, tačiau žemėn buvusius riešutus pelės tikrai ragavo: vietomis mėtėsi lukštai.
Pastarasis riešutas jau trimetis. Dviejų metų sodinukas buvo įkastas į žemę. Dabar aukštis siekia apie 1 metrą. Lapeliai šiek tiek pageltonavę, pardavėjas taip pat buvo išauginęs juos iš riešuto. Šiek tiek geltonuojantys lapeliai bei jų forma sako, kad tai 'Aurea' riešutai.

2 komentarai:

  1. Iš savos patirties dauginant atlankomis galiu pasakyti, kad kai kurios veislės išsišaknyja tikrai gana greitai, ir jei atlankos atlenktos iki vasaros vidurio, šaknų galima sulaukti ir atskirti nuo motininio krūmo galima dar tų metų rudenį.
    Aišku, šaknyjimąsis priklauso nuo atliktų veiksmų, priemonių ir esamų sąlygų.

    Dauginimas riešutais moksliniu požiūriu yra ilgas, tačiau įdomus ir sveikintinas darbas, siekiant atrinkti medelius su geriausiomis sąvybėmis. Visgi, kultūriniu požiūriu - medeliai dauginti iš riešutų derėti pradeda vėlai t.y. po 7-10 metų, jų savybės labai varijuoja, tad sodinti kultūrai, ypač didesniesm pramoniniams plotams, mano subjektyvia nuomone, gana rizikinga.

    AtsakytiPanaikinti